1. Усі наші роботи пройшли захист і отримали високу позитивну оцінку
.
2. Зателефонувавши за телефонами: 80505603140, 80673126507 (Микола) або написавши лист studentamua (собачка) mail.ru, ви отримаєте абсолютно достовірну і оперативну відповідь на ваші запитання.
3. Ви можете замовити цілу або тільки частину роботи:
- реферат - від 50 грн.
- контрольна - від 60 грн.
- курсова - від 200 грн.
- дипломна - від 500 грн.
4. За мінімальну доплату можуть бути внесені оперативно оновлення або переробки під ваші вимоги. Вартість доплати залежить від об'єму необхідного доопрацювання або переробки.
В рамках всіх доопрацювань і переробок дається ГАРАНТІЯ.
Поиск варианта отдыха в Карпатах
Booking.com
Форма заказа работ временно не работает. Если вы хотите купить какую-то работу, тогда просто отправьте СМС на номер 0505603140 или 0673126507 с вашим e-mail и ID номером работы (или темой)
.
На ваш e-mail вы получите варианты оплаты и, после её осуществления, работа будет отправленна вам в самые короткие строки.
Если возникнут вопросы, набирайте
0505603140 или 0673126507
(с 09:00-21:00)
Основні напрями сучасних наукових розробок у галузі керування документаційними процесами
ВСТУП 3
Розділ 1. Термінологічні межі та розмежування значень керування документацій ними процесами. Становлення документознавства 6
Розділ 2. Сучасні погляди на визначення сутності документознавства як наукової дисципліни 13
Розділ 3. Перспективні напрями досліджень загального документознавства 24
ВИСНОВКИ 29
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ 32
Інтервал:
1,5
Для замовлення роботи заповніть
!
Кількість сторінок:
34
Рік написання:
2011
Ціна:
за доплату ця робота може бути оперативно оновлена. Зв'яжіться із нами
КОНТАКТИ
Для отримання паролю відкриття документа зробіть оплату будь-яким із нижче перерахованих способів і зателефонуйте
нам
Після оплати напішіть на адресу [email protected] і вкажіть ID роботи за яку ви перерахували кошти
Інші варіанти: 1) Переказ грошей із будь-якого відділення банку на розрахунковий рахунок; 2) переказ грошей на картку у будь-якому відділенні Приватбанку (або через Приват24 в Інтернеті); 3) Переказ грошей через термінали «IBOX» - автомати миттєвої сплати у магазинах, супермаркетах і т.д. + дивіться детально
як отримати роботу за 10 хвилин!
Стрімкий розвиток діловодної сфери в управлінні миттєво знайшов віддзеркалення в галузевій термінології, яка, крім усталеного, звичного терміну "діловодство", збагачується двома іншими -"документаційне забезпечення управління", "керування документаційними процесами". Загалом у 1960-1970-х рр. склалося два основних підходи до тлумачення змісту діловодства. Перший із них полягав у визнанні діловодства різновидом управлінської праці, функцією управління, а другий - допоміжною, технічною (технологічною) ланкою управлінської діяльності установи. Діловодство стало збірною назвою для процесів документування діяльності й організації документів установи. При цьому під "документуванням" розумівся процес створення документів, тобто їх укладення й оформлення, а "організацією документів" - створення умов, які забезпечують зберігання і пошук документів у діловодстві, зокрема їх реєстрація, групування у справи та інші операції, що дозволяють їх використовувати в практичних і наукових цілях. Власне, таке визначення "діловодства" було зафіксовано й у термінологічних словниках, датованих цим періодом, та ГОСТІ 16487 "Делопроизводство и архивное дело. Термины и определения", а пізніше - у загальних положеннях ЄДСД. Раціоналізація діловодства передбачала комплекс вимог до документування, документа як "першопричини усіх ... діловодних операцій". Окрім звичного загального терміна "діловодство", до мовного обігу входить термін-словосполучення "діловодство в державному апараті", що змістовно окреслювало сферу посиленої уваги до перебігу документування й організації роботи з документами [6, с.12].
Згодом, у 1970-1980-х рр., на тлі стрімкого освоєння можливостей упровадження новітніх інформаційних технологій у сферу роботи з документами, змінюється семантичне забарвлення змісту діловодства. Дедалі частіше у фаховій періодиці обговорюється питання заміни терміну "діловодства" на "документаційне забезпечення". На думку прихильників термінологічних змін подібна заміна виглядала виправданою. Це пояснювалося:
1) автоматизацією й механізацією процесів, пов'язаних із документуванням і документообігом;
2) стереотипністю сприйняття діловодства як суто канцелярської, технічної праці, що не відповідало дійсності;
3) необхідністю вживання терміну еквівалентного зарубіжному досвіду [8, с.56-57].
Оскільки ні "гесогсіз тападетепі", ні "сіоситепіаііоп" адекватно не відповідали вітчизняному терміну "діловодство" фаховій спільноті було запропоновано підтримати термін "документаційне забезпечення". Практичні студіювання поняття "документаційне забезпечення" згодом знайшло суттєве іменникове уточнення - управління як сфери його провадження, що призвело до розширення терміну-словосполучення і утворення у прикінцевому варіанті "документаційного забезпечення управління".
Початкове термін "документаційне забезпечення" означав:
1) документування будь-якої діяльності державних органів у будь-якій формі;
2) контроль за якістю і кількістю утворюваних документів;
3) спрощення процесів підготовки, зберігання і користування документами;
4) забезпечення зберігання і передачі на знищення чи постійне зберігання документів;
5) забезпечення функціонування технічних засобів, пов'язаних зі створенням, обробкою і зберіганням документів. Як бачимо, за змістом документаційне забезпечення було дуже близьким до зарубіжного керування документаційними процесами, що свідчить про дійсні намагання знайти еквівалент діловодству не тільки на рівні форми, але й семантичного наповнення. Час продемонстрував успішне входження цього терміну в словник наукової лексики, а ГОСТ Р 51141-98 "Делопроизводство и архивное дело. Термины и определения" закріпив синонімічність термінів "делопроизводство" і "документационное обеспечение управления", урівнявши їх у значенні і використанні.
Активізація досліджень у сфері документаційного забезпечення управління, формування ЄДСД сприяли потужному розвитку не лише діловодства, а й управлінського документознавства. Спроби по-новому витлумачити феномен документа на тлі автоматизації систем управління привернули увагу до інформації не лише в вузькому утилітарному значенні (як-от складання уніфікованих систем документації), але й загалом, тим самим опосередковано підтримавши розвій документологічних сюжетів. Характерно, що це безпосередньо й опосередковано вплинуло на розвиток книгознавства, бібліотекознавства, бібліографознавства. Саме у цьому фаховому колі відбувається розширення аргументації на користь підміни поняття "книга" іншим - "документ". Ця пропозиція стала породженням не лише розширення змісту документаційних фондів бібліотечних, архівних установ чи інших суб'єктів інформаційної діяльності, але й відмовою від вузького значення документа, акцентуацією
*Адміністрація сайту не несе ніякої відповідальності за зміст і достовірність матеріалів, а також наслідки, які можуть виникнути унаслідок їх використання. Дані, що стосуються конкретних підприємств, імена є вигаданими, будь-який збіг - випадковий.